OK
مشخصات کلی

مشخصات عمومی محصولات

امروزه با تحقیقات و پیشرفت بعمل آمده در زمینه تولید مواد كامپوزیت ساندویچ پانلها به عنوان یكی از مصالح ساختمانی سبك و مقاوم طراحی و تولید می شوند. پانلهای سبك با قابلیت مقاومت بالا اولین بار در ساخت آشیانه هواپیماهای جنگی در طی جنگ دوم جهانی مورد استفاده قرار گرفته اند از آن زمان و با پیشرفتهای مهم در زمینه طراحی و ساخت این مواد امروزه ساندویچ پانلها در گستره وسیعی از ساخت شاتلهای فضایی تا تولید دربهای معمولی ساختمانهای اداری و مسكونی بكار برده می شوند.
طراحی ساندویچ پانلها كاری بسیار پیچیده برای رسیدن به نیازمندیهای خاص مانند مقاومت حرارتی، آب بندی، مقاومت مكانیكی، مسائل بهداشتی، ایمنی در مقابل حریق و مسائل زیست محیطی است. ساندویچ پانلها برای دستیابی به این موارد طراحی و تولید میشوند. به دلیل عایق بودن و دارا بودن جداره های داخلی و خارجی رنگی پانلهای پیش ساخته یكی از بهترین مصالح پیش ساخته برای جلوگیری از نفوذ آب و هدر رفتن انرژی به شمار می روند. ساندویچ پانلها روشهای بسیار آسان و اقتصادی برای تمام نیازمندیهای ساختمانی ارائه می دهند و قابل استفاده در كارخانجات و ساختمانهی صنعتی، انبارها و انبارهای مواد غذایی و كشاورزی، ساختمانهای پیش ساخته، سالنهای ورزشی و استخرهای شنا، تجهیز كارگاه، سالنهای پرورش مرغ، سیلوها و فروشگاه های بزرگ و ساختمانهای نظامی و دولتی و شخصی می باشند

جداره های فلزی داخلی و خارجی

ضخامت ورقهای داخلی و خارجی ساندویچ پانلها با توجه به جداول بارگذاری سازنده های ورق انتخاب می شوندو با توجه به فاصله مجاز ساپورتها، ورقها می توانند گالوانیزه یا آلومینیومی باشند.

گالوانیزه

ورقهای گالوانیزه مورد استفاده در پانل طی یك فرایند پیوسته و با رعایت استانداردEN10142 تولید می گردند. با پوشش روی 100 الی 275 گرم در متر مربع ورقهای گالوانیزه در مقابل خورندگی بسیار مقاوم هستند. برای ساندویچ پانلها ورقهای گالوانیزه می بایست به روشCoil coating پیش رنگ گردند. ضخامت ورق گالوانیزه سطوح باربر پانل می بایست حداقل 0.5 mm لحاظ گردد.

arme-foulad

آلومینیوم

ورقهای آلومینیوم می تواند صاف یا طرح دار باشند. آلومینیوم نسبت به ورق گالوانیزه مقاومت در برابر خوردگی بالاتر، ضریب هدایت الكتریكی بالاتر و ضریب كشسانی بسیار بیشتری دارد. آلومینیوم در شرایط آب و هوایی با اسیدیته بالا و فضاهای متراكم صنعتی و صنایع سنگین ترجیح داده می شوند. آلومینیوم به صورت بدون رنگ (خام) و رنگی قابل استفاده می باشد. ضخامت ورق آلومینیوم در سطوح باربر پانل می بایست حداقل 0.7mm لحاظ گردد.

arme-foulad

رنگ

ورق پیش رنگ شده ورق گالوانیزه یا آلومینیوم است كه طی یك فرآیند پیوسته اتوماتیك بنام Coil Coating رنگ شده است. در طی این فرایند ابتدا ورق شستشو و تمیز گشته و روغن و سایر آلاینده ها از روی ورق پاك می گردند. پیش از رنگ یك لایه آستر به ورق پاشیده می شود و سپس ورق جهت پخت آستر به كوره می رود و پس از خروج از كوره ورق سرد شده و رنگ نهایی پاشیده شده و ورق نهایی جهت پخت رنگ مجددا داخل كوره قرار می گیرد. رنگ نهایی از استاندارد رنگ RAL انتخاب می گردد.

با فرایند رنگ Coil coating یك لایه یكنواخت رنگ ایجاد می گردد. پس از رنگ آستر اپوكسی، لایه نهایی رنگ پلی استر، پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)پلاستیسول یا پلی اورتان با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی قابل استفاده است. همچنین هر كدام از این پوششها خواص معین خود را دارا بوده و جملگی بصورت مایع بكار میروند. در تركیه استفاده از 5 میكرون آستر و 20 میكرون رنگ نهایی پلی استر به عنوان رنگ مناسب پذیرفته شده است. ورقهایی كه به روشCoil coating رنگ آمیزی می گردند به راحتی قابل خمكاری و شكل گیری میباشند بدون اینكه رنگ نهایی دچار صدمه گردد.

در اروپا عمر قابل انتظار از ورقهای رنگ شده به روش فوق و در شرایط آب و هوایی معمولی از نظر رطوبت و آلایندگی هوا 10 سال بوده و در شرایطی كه برنامه منظم نگهداری به انجام برسد این عمر به 40 سال و حتی بیشتر قابل افزایش است.

پوشش آستر اپوكسی بسیار سودمند است چراكه اپوكسی چسبندگی بین فوم و سایر موارد عایق با ورق پانل را بالا برده و مقاومت مكانیكی ورق پانل را نیز افزایش میدهد. به دلیل عدم امكان استفاده از پرایمر در سمت داخل ورقهای آلومینیوم طرح دار عملا چسبندگی خوبی بین عایق و ورق آلومینیوم بوجود نمی آید.

arme-foulad
arme-foulad

پلی اورتان

پلی اورتان فوم سبكی است كه از تركیب پلی یول و ایزو سیانات در شرایط خاص و در حضور كاتالیزور تولید می شود. پلی اورتان نوعی فوم است كه در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بازده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد.

پلی اورتان در هر دانسیته مورد نیاز قابل تولید است، برای رسیدن به مقاومت حرارتی و ظرفیت بارگذاری مطلوب دانسیته آن میبایست بین 40 تا 42 كیلوگرم بر متر مكعب باشد.

حداكثر دمای عملكرد پلی اورتان 70 الی 80 درجه سانتی گراد است. البته پلی اورتان تا دمای 100 الی 110 درحه نیز استحكام خود را از دست نمیدهد ولی در دمای بالاتر از آن تجزیه می شود. باكتری ها در پلی اورتان قابلیت رشد ندارند و به دلیل مقاومت فشاری بالا در گستره وسیعی از مصارف روزمره قابل استفاده می باشد.

arme-foulad
arme-foulad

پشم سنگ - پشم شیشه

پشم سنگ و پشم شیشه مواد الیافی هستند و ضریب مقاومت حرارتی و صوتی بسیار خوبی دارند. مهمترین فرق این دو، اختلاف در مقاومت حرارتی آنها می باشد. دمای عملکرد برای پشم سنگ حداکثر 75 درجه سانتی گراد و برای پشم شیشه حداکثر 250 درجه سانتی گراد می باشد. پشم سنگ تا 1000 درجه سانتی گراد می تواند از خود مقاومت نشان دهد و در سازه هایی که مقاومت در برابر حریق و عایق بندی صوتی در نظر باشد و یا در سازه هایی که مواد قابل احتراق و انفجار نگهداری می شوند ترجیح داده می شود. مقاومت حرارتی پشم سنگ با ضخامت آن نسبت مستقیم دارد.

پشم سنگ و پشم شیشه طی یک فرآیند کاملا اتوماتیک برش خورده و داخل پانل قرار می گیرند به شکلی که با حفظ مقاومت فشاری پانل و با استفاده از اتصالات پراکنده کل پستی و بلندی های پانل را می پوشانند.

arme-foulad

پلی استایرن قابل انبساط

پلی استایرن منبسط شده (EPS) ترکیبی از پلی استایرن است که ماده ای پلاستیکی، ساخته شده از مواد نفتی می باشد که با کمک گاز پنتان و استفاده از بخار، پلی استایرن منبسط شده و به شکل مورد دلخاه در می آید. در این فرآیند پنتان هوا را در خود جای می دهد و حفره های فوم با هوای محبوس پر می گردد که صفحات EPS را تبدیل به عایق حرارتی با ضریب انتقال حرارت پایین می نماید. در بین عایق های حرارتی مورد استفاده در سازه ها EPS سبک ترین و مقرون به صرفه ترین آنها است.

arme-foulad
arme-foulad

غشای PVC/TPO

غشای PVC/TPO یک غشای انعطاف پذیر ضد آب می باشد که توسط پلی استر تقویت شده تولید می گردد. در حین اجرای صفحات غشایی شکل با هوای گرم به یکدیگر متصل می گردند.

غشای PVC/TPO مقاومت بسیار بالایی در مقابل نور مستقیم خورشید و شرایط مختلف جوی دارد و بدلیل تقویت با پلی استرغشای فوق الذکر مقاومت بالایی در مقابل پارگی و ضربه دارد و بدلیل شکل نمدی پشت غشا چسبندگی بسیار خوبی با عایق داخل پانل دارد.

GPR

یک ماده کامپوزیت است که از پلاستیک تقویت شده با الیاف ریز شیشه ای تشکیل شده است. بسیار سبک و دارای مقاومت مکانیکی بالایی بوده و در برابر شرایط سخت جوی مانند باد و باران مقاوم است.

هیچ تغییر شکل در دمای بین 40 تا 120 درجه سانتی گراد در آن رخ نمی دهد و با توجه به نوع درخواست در کلاسهای مختلف ضد حریق می توان از آنها استفاده کرد. بر اساس مبحث هفتم استاندارد حریق B.S 476 ، جزو کلاس 1و3 لحاظ می گردند. بدلیل عدم جذب آب و مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی و حرارت در محیط های اسیدی مانند مرغداری ها و صنایع غذایی قابل استفاده می باشد.